نشانی‌هایی بدون www

استاندارد

آیا تا به حال به این اندیشیده‌اید که این سه دبلیو در ابتدای نشانی سایتتان چقدر مضر است؟
دلایلی هست که بنده و خیلی‌های دیگر نشانی‌هایی بدون www را ترجیح میدهیم. اول اینکه به خاطر سپردن و رجوع مجدد به نشانی با 4 حرف کمتر ساده‌تر است! خیلی‌ها شاید ندانند که احتمالا سایت شما بدون www اول هم درست کار میکند. خیلی‌ها هم شاید به طور حسی – غریزی – همینجوری نشانی‌ها را همانطور که هست به خاطر میسپارند! در نتیجه حذف www از نشانی، آنرا کوتاه‌تر کرده و از اشغال چند بیت اضافه از حافظه مردم جلوگیری میکند! غیر از این حتما تا به حال بارها تلاش بی‌وقفه و دلیرانه و بعضا مفتضحانه مجریان صدا و سیما را برای خواندن نشانی‌های www دار شنیده‌اید. واقعا ملال آور نیست که هربار عبارت “دبلیو دبلیو دبلیو نقطه” را اول هر نشانی بشنویم؟ تازه به فرض اینکه زبان گوینده در بین دبلیوها گره نخورد! علاوه بر اینها، فعال بودن همزمان دو نشانی سایت شما، با www و بدون www برای ranking شما در موتورهای جستجو هم نسبتا مضر است. چون برخی لینکها با www و برخی بدون آن ثبت میشود و در نهایت در اغلب موتورهای جستجو به عنوان دو نشانی جدا ثبت شده و rank جداگانه‌ای خواهند داشت. در واقع rank شما بین نشانی‌های با www و بدون www تقسیم میشود.

اصلا این wها از کجا آمده‌اند؟
در عهد عتیق اینترنت، www مهم بود و از قسمتهای اساسی یک نشانی به شمار میرفت. چون شما را به سرور درست هدایت میکرد. در واقع در گذشته نیاکان ما از www در ابتدای نشانی برای اشاره به web server استفاده میکردند. همانطور که از ftp برای اشاره به سرور ftp و از mail برای سرور mail. شاید در اوایل عهد اینترنت، IP یک چیز فله‌ای به شمار میرفته و به وفور در دسترس بوده است. در نتیجه هر کدام از این سرورها به طور جداگانه IP مخصوصی داشتند و این پیشوند در ابتدای نشانی‌ها در سرور DNS به IP هر یک از این سرورها تفسیر میشد. در واقع نیاکان ما IP based کار میکردند و ما الان معمولا به دلیل ذیق منابع، Name based کار میکنیم.
در عهد حاضر، همانطور که شرحش رفت اغلب همه سرویس‌هایمان روی یک IP و سرور است و از این مهمتر، الان در اغلب سرورها به طور پیش‌فرض، domain به web server هدایت میشود. (حتی معمولا پیشوندهای ftp و mail نیز کشک بوده و مستقیما در dns zone مربوطه به IP مشترک اشاره میکنند. یعنی همانجایی که www اشاره میکند!). پس اغلب به لحاظ فنی نشانی‌های با www و بی www هردو یک کار را میکنند و به یکجا اشاره میکنند و مساوی هستند، مگر اینکه خودتان نخواسته باشید و تغییری در تنظیمات مربوطه داده باشید.

حالا که چی؟
زرشک! بعد از اینهمه توضیح؟ واقعا که چی؟! تصمیمتان را بگیرید، یا اینوری (بی www) یا آنوری (با www) باشید. ولی یکی باشید. همین انتخاب هم راه و رسمی دارد. یک نوع دسته بندی بر اساس همین wwwها هست (چون طولانی است، خودتان جداگانه مطالعه کنید). توصیه بنده (با توجه به SEO) این است که برای نمایش سایتتان هر دو نشانی با www و بدون www قابل دسترسی باشد. منتها یکی را -بسته به انتخاب- به دیگری Redirect کنید. البته توصیه میکنم wwwها را به نشانی بی www بفرستید! در اینکه بهتر است سایتتان از هر دو طریق قابل دسترسی باشد که بحثی نداریم. اما برای انتخاب چرا! مخالفان www به دلایلی که گفته شد مثل اضافه و بیهوده بودن اشاره میکنند و موافقانش با دلایلی که اغلب (به نظر من) منسوخ و غیر معمول است بر لزوم استفاده از www پافشاری میکنند.
اما در نهایت، این به شما و تا حدی سلیقه شما بستگی دارد که کدام را انتخاب کنید.

چگونه؟
شما به روشهای مختلفی میتوانید بازدیدکنندگان را redirect کنید. روش بهتر و معمول، استفاده از امکانات web server برای redirect است که سرعت بیشتر و مصرف منابع کمتری نسبت به روشهای دیگر دارد. برای کاربران Apache کافیست یکی از کدهای زیر را در فایلی با نام .htaccess در شاخه اصلی سایتشان قرار دهند:

برای تغییر مسیر نشانی با www به نشانی بدون www:

RewriteEngine on
# no-www
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.example\.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://example.com/$1 [R=301,L]

و برای تغییر مسیر از نشانی بدون www به نشانی با www:

RewriteEngine on
# yes-www
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^example\.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.example.com/$1 [R=301,L]

بدیهی است که باید دامنه خود را به جای example.com بنویسید!
پ.ن: آقای فرهادی در قسمت نظرات کد بهینه‌تر و کامل‌تری معرفی کردند که در این نشانی توضیح داده شده.

در نهایت
بیایید به فکر keyboard هایمان باشیم، به انگشتانمان فکر کنیم، به فکر مردم باشیم، به فکر گویندگان صدا و سیما باشیم و به فکر نشانی‌های تمیزتری باشیم (همه اینها یعنی no-www باشیم!). من خودم تا جایی که دستم برسد wwwها را بر میدارم. از سایتها و از نشانی‌هایی که مینویسم.
این مطلب کمی با طنز، نظر غیر بی‌طرفانه و no-www دوستانه من را به دوش میکشد! نخواستم فقط بنویسم no-www! گفتم حداقل چشمتان با حقایق دنیای هستی آشنا کنم و بعد بگم no-www! همین!

در این روزهای برفی، برای همه آرزوی سلامت و موفقیت دارم!

36 دیدگاه در “نشانی‌هایی بدون www

 1. خیلی خیلی ممنونم. خیلی وقت بود میخواستم راجع به چگونگی یکی کردن نشانی های با www و بدون www تحقیق کنم ولی نمیشد!
  در مورد گویندگان تلویزیون نکته جالب اینجاست که وقتی میخوان یه آدرس اینترنتی رو بگن تو این www اینقدر بهشون زور میاد که موقع گفتن بقیه آدرس (که اصل کاریه) دیگه کم میارن و تندی یه چیزی میگن رد میشن! من که نصف آدرسهایی رو که گوینده‌ها میگن رو نمیفهمم!!!

 2. یکی از قابلیت های جالب اضافه شده به وردپرس ۲.۳ همینه که وقتی شما آدرس سایت رو با www تنظیم کنی اگر کسی بدون www بیاد redirect می کنه به www و بلعکس .
  مطلب خوبی بود 😉

 3. @نوید
  اصولا خود Matt یکی از no-www بازهای خفنه :d
  قبلا خودش یک پلاگین برای اینکار نوشته بود. الانم که built-in پشتبانی میشه. ممنون که گفتی.

 4. ممنون 🙂
  بهتره کد mod_rewrite رو این شکلی کنیم که برای تمام زیر دامنه ها هم جواب بده (این کد رو همین الان دارم می نویسم، ممکنه مختصر مشکلاتی داشته باشه)

  RewriteEngine on
  # no-www
  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.example\.com$ [NC]
  RewriteRule ^www\.(.*\.)?example\.com/(.*)$ http://$1example.com/$2 [R=301,L]

  لطفا تستش کنید و اگه درست کار کرد، برای آیندگان همینجا بنویسید 🙂

 5. منم میخواستم همینو بگم !!!

  راستش منم به قول علیرضا (بالایی) یه جورایی به صورت غریزی به سمت no-www گرایش داشتم. نمیدونم چرا با .www در ابتدای آدرس ها احساس خوبی بهم دست نمیداد. ضمن اینکه مطمئن بودم این دوگانگی برای موتورهای جستجو دردسر سازه.

  تا اینکه خیلی وقت پیش در وبلاگ آقا امید (اکسیژن) انتهای صفحه لوگوی سایت no-www.org رو دیدم و در سایتش تازه فهمیدم که این غریزه بی معنی هم نبوده و بجا هم بوده.
  بعد از اون بود که وسواسم به .www بیش از قبل شد و تا جایی که جلو دستم بود ازش دوری کردم و تصمیم گرفتم در اولین فرصت لوگو و rewrite ش رو در سایتم استفاده کنم که البته فعلاً اون فرصت حاصل نشده 😉

  از مطالب خوبتون ممنونم
  خسته نباشید

 6. محمد

  چندی قبل به یک سایت انگلیسی برخوردم که نوشته بود، تا حالا فکر کردید چرا باید www را پشت همه آدرس سایتها بزنید، در صورتی که هیچ نیازی به اون نیست و موجب اتلاف وقت هم میشه؟ جوابش این بود که www به زبان عبری واو واو واو خونده میشود و بر طبغ Nomorology (علم اعداد) زبان عبری عدد آن برابر 666 است. بخاطر همین www به عنوان رمز شیطان توسط برخی نئومحافظه کاران آمریکا، رایج شده است.

 7. کامبیز

  من پارسال خودم رو دچار جرخوردگی شدید کردم اینو بکنم توی مخ ملت. خوشحالم که بعد از خاک شدن استخون هام راهم همچنان ادامه داره. :happycry:

 8. من كاملاً با حذف اين حروف اضافه موافقم … چون باعث بهبود نتايج در موتورهاي جستجو و سايت هاي آمارگير خواهد شد.
  (چون تمام نتايج جستجو به يك دومين ختم خواهد شد نه به دو مورد جداگانه)
  ولي من نتوانستم روي ساب دومين ها به نتيجه خوبي برسم و لينك هاي شكسته برايم باقي گذاشت ! براي همين دوباره به سرعت همه را به حالت قبل (با واو واو واو !! ) برگرداندم!

 9. – یه عکس بسیار جالب در مورد این موضوع دیدم در اینجا:
  http://www.persianbb.com/i775.html
  چند ساعت میخندید 😀

  – من فکر میکنم یه جا هست که www لازم میشه. اونم مثلاً گوشه کارت ها یا پوسترها یا زیر تصاویر … یا کلاً جاهایی که لازمه به طرف حالی کنیم که در اینجا منظور یه آدرس اینترنتیه.. مثلا سایت من nabi.ir هست، اگر اینطور بنویسم شاید فکر کنند که مخفف اسم و فامیلمه، از طرفی http://nabi.ir قشنگ جلوه نمیکنه و از اون مهمتر خیلی ها نمیدونند منظور از http:// همون وب سایته و با تعجب نگاش میکنند! ولی با دیدن www. متوجه میشن این یه آدرسه نته… پس اگر خیلی ریز گوشه عکس http://www.nabi.ir درج بشه شاید خیلی بهتر و تمیز تر باشه.

 10. راستی یه چیز دیگه یادم اومد !
  دقت کردید که بعضی ها که کم هم نیستند اول ایمیل هم .www میزارند؟! من اینها رو که میبینم خونم به جوش میاد! اینقدر حرص میخورم! مثلاً یه پیغام میزارند و تاکید و التماس هم میکنند که جوابشون داده بهش، ولی ایمیلشون رو ….!
  البته راستش من هر کجا که همچین موردی ببینم -از اونجا که میشه حدس زد طرف فقط چت بازه و اصلا نمیدونه ایمیل چیه- فوراً روی میسنجر یه پیغام میدم و بدون هیچ توضیح اضافه مینویسم:
  email avalesh “www.” nadareh.
  همین ! راستش یه جورایی وظیفه میدونم ! نمونش همین الان که به دو نفر اطلاع رسانی کردم ! جالب بود بود هر دو نفر بی اهمیت بودن و فوری گفتن asl و پسری یا دختر و چند سالته و منو از کجا میشناسی و تو فلانی نیستی و…. گیر سه پیچ! منم گفتم……

  بیخیالش …. زیاد حرف زدم
  بای 😀

 11. گیتا

  بنظرم انقدر هم بودن یا نبودن www مسئله نیست.گرچه که خودم هم no-www رو ترجیح میدم
  خب آخرش همه دلایل برای no-www به کوتاهی آدرس و رنکینگ ختم شد؟!
  Ctrl + Enter رو چکارش کنیم؟
  وقتی نظرتون اینه که “خیلی‌ها شاید ندانند که احتمالا سایت شما بدون www اول هم درست کار میکند” فکر میکنید همه میدونند که چطور browser رو تنظیم کنند که www رو به طور خودکار قرار نده؟
  اصلا اگه این مطلب انقدر حائز اهمیته چرا تمام مرورگرها (Safari، FF، IE و Opera) به طور دیفالت این رو ابتدای home page ی که در موقع نصب قرار میدن یا در Ctrl+ Enter دارند؟

 12. علی میگم Top Ten Side Effects of Switching to Linux رو با www دادی :crazy: ! که اگه نمیدادی درست نبود این یعنی چه ؟! slow !!
  مارو هم به جمع no-www ها بپذیرید !

 13. این بهتره :
  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.(.*)$ [NC]
  RewriteRule ^/(.*)$ http://%1/$1 [R=301,L]

  برای زیردامنه‌ها هم کار میکنه.
  ضمن اینکه نیاز به ویرایش نداره چون اسم دامنه داخلش نیست.

 14. گریلی

  منم ممنونم. چون خیلی وقت بود دنبال همچین مطلبی می خواستم بگردم و درموردش اطلاعاتی بدست بیارم.
  فقط از علی آقا می خوام یه جمع بندی از این نظرات و مخصوصا کدهایی که بقیه بچه ها گذاشتن داشته باشه تا ما هم استفاده کنیم.
  بازم ممنون

 15. @گیجعلی
  سایت‌هایی که شما فرمودید طرز فکر خودشون رو دارند و همیشه هم همه چز رو درست انجام نمیدن، البته من نمیگم اشتباه کردن، من می‌گم دلیله خودشون رو دارند.
  مثلن به این دو لینک زیر دقت کنید و بگید آیا میشه گفت چرا؟

  http://validator.w3.org/check?uri=www.google.com&charset=(detect+automatically)&doctype=Inline&group=0

  http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fweblog.corelist.net&charset=(detect+automatically)&doctype=Inline&group=0

 16. @مصطفی میرموسوی:
  در مورد گوگل صحبت نمیکنم، اما به طور کلی درمورد سایتهای بزرگ، رعایت نکردن برخی استانداردهای W3C به مبحث CSS HACK و… مربوط میشه. میدونید که متد های css hack غالباً باعث بوجود اومدن خطا در صفحه و invalid شدن سایت میشن که بایستی دید ارزش اون رو داره که یک سایت invalid داشته باشیم اما در عوض در تمامی مرورگرها سایت یکسان نمایش داده بشه؟! درمورد سایتهای کوچک شاید بگیم خب 1% از کاربرها از مرورگرهای قدیمی و غیراستاندارد استفاده میکنند که چون 1% بازدید اون سایت، تعداد انگشت شماری میشه، چندان مهم نیست، ولی درمورد سایتهای بزرگ 1% ممکنه معادل هزاران بلکه میلیون ها بازدیدکننده بشه! اینجاست که اون سایتها یک سایت invalid که در عوض در مرورگرهای خیلی قدیمی یکسان نمایش داده میشه رو ترجیح میدن به یک سایت valid و استاندارد؛ تا تعداد زیادی از کاربرانشون رو حفظ کرده باشند.
  ببخشید به مبحث مربوط نبود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *